Live-föreläsning: Hornöya i Varanger
I den här live-föreläsningen får du följa med mig till Hornøya – en ö längst upp i nordöstra Norge. Här finns ett av Europas allra mäktigaste fågelklippor. Här fotograferar jag lunnefåglar i snö, sillgrisslor, tordmule och toppskarvar. På de branta klipporna trängs sjöfåglarna med varandra och fotografering är helt magisk.
Jag arbetar mycket med high-key-teknik i dessa miljöer och kommer visa helt nya bilder från Hornøya, tagna i snöfallet och ljuset som bara Hornöya i Varanger kan bjuda på. Under föreläsningen berättar jag om hur jag tänker när jag fotograferar, om arbetet bakom bilderna, och varför just detta fågelberg fortsätter att dra mig tillbaka, gång på gång.
Varmt välkommen, fredagen den 9 maj, klockan 19:00
Observera! Du kommer att få länken till live-föreläsningen direkt när du anmäler dig.
Onlineföreläsningarna sker via plattformen Youtube-live. Här nere får du alla svar om hur det fungerar.
Notera! Om det är problem med formuläret vid anmälan går det lika bra att skicka namn och e-post till info@frostadnaturfoto.se